هیتر سونا

جهت ایجاد گرمایش در سونای خشک در صورتی که از انرژی الکتریکی استفاده کنیم نیازمند نصب هیتر های برقی میاشیم.

هیتر برقی سونای خشک به وسیله المنت گرمایی که در حقیقت یک سیم دارای مقاومت حرارتی است که با گذشتن جریان برق از آن حرارت تولید میکند موجب گرم شدن هوای داخل سونا میگردد.

هر هیتر سونا بسته به قدرت آن دارای چندین المنت میباشد.هر المنت نیز توان مشخصی دارد و گرمای مشخصی نیز تولید میکند. مجموع توانهای المنت های هیتر سونا ظرفیت هیتر را مشخص میکند.

در مورد راندامان هیتر های برقی سونا باید در نظر داشت که در هیتر با توان بالاتر که برق بیشتری مصرف میکند به معنای پر مصرف بودن آن نیست بلکه در زمان کمتری دمای اتاق سونا را به دمای مورد نظر می رساند.

در هیترهای برقی اتلاف انژری به صورت گرما به حدر میرورد و این دقیقا چیزی است که ما نیاز داریم و در حقیقت دو هیتر برقی که به طور مثال 12 کیلوات برق مصرف میکنند گرچه از دو برند متفاوت باشد گرمای یکسانی تولید میکنند.

و در نتیجه تمام هیتر های سونای ایرانی و خارجی راندمان یکسانی دارند.

جهت بالا بردن راندمان انرژی در سونای خشک باید به عایق حرارتی بودن اتاق سونا در هنگام ساخت توجه نمود. همچنین جهت کاهش مصرف برق و پیش گرمایش توصیه میگردد که از چند پره رادیاتور در داخل اتاقک سونا استفاده نمود.

قدرت هیتر سونا به نسبت حجم سونا در نظر گرفته میشود. هیتر های سونا تا قدرت 6 کیلوات تکفاز هستند و از 6 کیوات به بالا به برق سه فاز نیاز دارند.

هیتر های 6 کیلوات به دو صورت تکفاز و سه فاز قابل نصب هستند.

با توجه به توان و شدت جریان مورد نیاز جهت هیتر های سونا توصیه میگردد که کابل از مستقیما از برق ورودی ساختمان گرفته شده و بر حسب لزوم از کابل 2 در 4 میلیمتر یا 4 در 4 میلیمتر استفاده میگردد. بر حسب مدل و جهت هیتر های با تابلوی کنترل مجزا برق اصلی ابتدا به داخل تابلوی کنترل آوره شده و سپس به سمت هیتر سونا میرود.

مقدار دمای داخل سونا توسط ترموستات کنترل میگردد.ترموستات یا در بدنه هیتر تعبیه شده و یا داخل تابلوی کنترل قرار دارد. معمولا تابلوی کنترل در کنار درب ورودی و بیرون از سونا نصب میگردد. البته سنسور ترموستات داخل سونا قرار میگیرد

هیتر های برقی سونا از نظر فورم و طراحی به دو دسته زمینی و دیواری تقسیم بندی می گردند.

هنگام طراحی سونای خشک باید مکان مناسبی را جهت نصب هیتر سونا در نظر داشت.این مکان از نظر ایمنی و گردش هوای مناسب حائذ اهمیت است. همچنین جهت نگهداری بهتر حرارت و پخش آن از سنگ مخصوص در روی هیتر سونا استفاده میگردد.

توجه داشته باشید که در روی هیتر های برقی سونای خشک هرگز آب نپاشید.جهت حفظ رطوبت و استفاده از مواد معطر میتوان از ظرف یا کاسه مخصوص در روی هیتر استفاده نمود.

علاوه بر سنگ سونا سایر لوازم عبارتند از: سطل و ملاقه سونا- ترمومتر و رطوبت سنج و ساعت شنی

هیتر سونا-المنت سونا-ساخت سونا

دستگاه سونا خشک-هیتر سونا

ساخت سونای خشک-هیتر سونا